Skład

Miejscowo, bezpośrednio na ranę, można stosować wiele antybiotyków. Postępowanie takie jest skuteczne o ile antybiotyk działa na konkretny szczep bakterii. Maść Polibiotic zawiera aż trzy, aktywnie działające miejscowo i uzupełniające się w swoim działaniu przeciwbakteryjnym antybiotyki: neomycynę, polimyksynę B i bacytracynę i jest dostępna bez recepty. Połączenie w jednym preparacie antybiotyków o różnym spektrum działania pozwala na lepsze zabezpieczenie rany przed zakażeniem.

Antybiotyków tych nie należy stosować w ciąży ani w okresie karmienia piersią, oraz u dzieci poniżej 12 roku życia.

niacyna

Neomycyna
Neomycyna jest naturalnym antybiotykiem zaliczanym do aminoglikozydów. Jest stosowana głównie zewnętrznie – na rany. Neomycyna działa bakteriobójczo na bakterie Gram-ujemne, głównie pałeczki oraz na gronkowca złocistego. Neomycyna hamuje syntezę białek bakteryjnych. Jest stosowana szczególnie w przypadku ran zakażonych gronkowcem takich jak zakażenia skóry (np. czyraki) i niewielkie ropiejące rany, oparzenia i odmrożenia. Neomycyna wchłania się do organizmu tylko poprzez uszkodzoną skórę, lecz po wchłonięciu nie ulega metabolizmowi i jest szybko wydalana przez nerki. Neomycyny nie powinno się stosować zbyt długo, gdyż może wywoływać alergie skórne. Nie powinno się również jej stosować na rany otwarte oraz o dużej powierzchni.
polimyksyna

Polimyksyna B
Polimyksyna B jest antybiotykiem z grupy polimyksyn (antybiotyków peptydowych). Jest antybiotykiem naturalnym, zbudowanym z polipeptydów. Działa poprzez uszkodzenie struktury błony komórkowej przede wszystkim bakterii Gram-ujemnych, w tym również Pseudomonas aeruginosa. Stosuje się ją głównie miejscowo. Nie wchłania się z powierzchni skóry.
bacytracyna

Bacytracyna
Bacytracyna to antybiotyk polipeptydowy. Działa na bakterie Gram-dodatnie poprzez hamowanie i zaburzanie syntezy ściany komórkowej tych bakterii. Stosowana miejscowo nie wchłania się do organizmu.