Pierwsza pomoc

Postępowanie przy zranieniach

pomoc

Każdemu wielokrotnie zdarzało się niewielkie zranienie. Skaleczenia, otarcia naskórka, nieduże, czyste rany, które nie krwawią mocno i nie wymagają zszycia czy oczyszczenia chirurgicznego lub powierzchowne oparzenia wymagające oczyszczenia i opatrunku, ale konsultacja lekarska nie jest w takich wypadkach konieczna. Takie niewymagające pomocy lekarskiej zranienia mogą przydarzyć się wszędzie – w domu, w podróży, na wycieczce, w pracy. Warto jest mieć w takim wypadku ze sobą apteczkę, a w niej przydatne do oczyszczenia rany i zapobiegania zakażeniu preparaty oraz jałowe materiały opatrunkowe.

Gdy zranienie już nam się przytrafi należy ocenić czy rana jest czysta – czy została zadana czystym narzędziem, czy nie uległa zabrudzeniu i czy nie znajdują się w niej ciała obce, nawet bardzo niewielkie, które należałoby usunąć. Jeśli rana jest raną czystą i nie jest na tyle głęboka by konieczne było jej szycie możemy poradzić sobie we własnym zakresie.

Postępowanie przy oparzeniu
W przypadku drobnych oparzeń obejmujących tylko naskórek i powierzchowną warstwę skóry należy przemyć skórę czystą, chłodną (nie za zimną) wodą, a następnie wykonać wilgotny, jałowy opatrunek. Do nabycia w aptekach są gotowe opatrunki utrzymujące wilgotne środowisko. Skórę wokół rany można posmarować maścią z antybiotykiem lub jonami srebra, która zapobiegnie zakażeniu. Na głębokie oparzenia obejmujące pełną grubość skóry i głębsze tkanki nie wolno samemu stosować żadnych maści. W takich wypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem. Oparzenia naskórka goją się w kilka dni, powierzchownej warstwy skóry do 3 tygodni, nie pozostawiając blizn.
pomoc
Oczyszczenie rany
Pierwszym etapem powinna być irygacja rany solą fizjologiczną lub wodą utlenioną, która usuwa masę bakteryjną oraz martwe tkanki mechanicznie. Następnie ranę powinno się zdezynfekować stosując do tego celu odpowiednie preparaty, których jest duży wybór. Na otwarte rany nie powinno się stosować spirytusu, gdyż może podrażnić ranę i upośledzić gojenie. Preparaty dezynfekujące ograniczają wzrost bakterii jedynie krótkotrwale. Aby nie dopuścić do zakażenia można zastosować miejscowo antybiotyk. Antybiotyk miejscowo działający będzie skuteczny wtedy, gdy szczep bakterii będzie na niego wrażliwy. Zastosowanie maści mającej w swoim składzie kilka uzupełniających się i działających na różne szczepy bakteryjne antybiotyków pozwoli najlepiej zabezpieczyć ranę przed zakażeniem. Taką maścią jest Polibiotic. Dodatkowo maść tworzy warstwę izolacyjną chroniącą ranę przed czynnikami zewnętrznymi. Maść Polibiotic możemy stosować w przypadku ran zamkniętych lub na brzegach rany czy oparzenia. Nie należy nią smarować głębokich oparzeń czy otwartych, zwłaszcza krwawiących ran oraz stosować na błony śluzowe i do oczu.
pomoc
Opatrywanie rany
Oczyszczoną i zabezpieczoną ranę należy opatrzyć. Zazwyczaj wystarczający jest jałowy suchy gazik. Opatrunek należy często zmieniać, za każdym razem dezynfekując ranę. Niewielką ilość maści antybiotykowej Polibiotic można stosować na zranione miejsce 2 – 5 razy na dobę i nie stosować dłużej niż 7 dni. Zazwyczaj tak długie stosowanie nie jest konieczne, ponieważ przy niewielkich zranieniach i otarciach naskórka rana goi się szybko.
pomoc
Konsultacja lekarska
Konieczność konsultacji lekarskiej zachodzi nie tylko w przypadku, rozległych oparzeń czy ran wymagających chirurgicznego opracowania i szycia, ale nawet w przypadku niewielkich ran, które zostały zanieczyszczone lub zadane brudnym narzędziem (szczególnie po kontakcie z ziemią). Należy zgłosić się do lekarza, aby w razie konieczności otrzymać anatoksynę przeciwtężcową. Również wszelkie pogryzienia przez zwierzęta wymagają konsultacji lekarza.
pomoc